.. Kontaktní terapie s ponym...V roce 2015 jsme navázali spolupráci s neziskovou organizací Zmysel života, která působí na Slovensku. Tady měl náš poníček Zoukáček první příležitost se seznámit s hendikepovanými lidmi. Zjistili jsme, že má velkou lásku a trpělivost k dětem i seniorům. Následující rok 2016 jsme opět jeli do Žiliny podpořit Zmysel života v akci na náměstí.
O pár měsíců později se mi ozvala jedna paní, jestli bych neměla zájem přijet navštívit s poníkem Alzheimer centrum. Zpočátku jsem netušila, co mě čeká a jestli to se Zoukiem zvládneme, ale řekla jsem si, že to zkusíme.
Už první návštěva dopadla nad očekávání! Mám pocit, že se můj poník v tomto našel. Kontaktní terapie ho baví! Bez problémů se mnou vešel dovnitř budovy, byl naprosto v klidu, uvolněný, nechal se od každého pohladit, rozdával pusinky, někteří klienti mu zapletli copánky, česali ho kartáčem, objímali ho. Po tomto úspěchu jsme byli pozvaní na další návštěvy :).
Zanedlouho na to se mi ozvaly další organizace a centra. Potěšilo mě to, navazujeme spolupráci i s dalšími.
Tyto terapie jsou vhodné např. pro Alzheimer centra, Domovy pro seniory, Rehabilitační stacionáře, pro zneužívané děti a děti bez domova v ústavech, v nemocnicích atd.
Poník Zoukie přináší speciální lásku všude tam, kde je to nejvíce potřeba. Když navštíví starší pacienty, jejich tváře se rozzáří. Poníka obklopí, věnují se mu, mazlí se s ním a ptají se na různé věci ohledně koníků. I ti, kteří jindy nejeví o nějaké aktivity zájem se nechají unést a s poníčkem se zpřátelí. Není nic krásnějšího, když můžete vidět, jak se smutná tvář roztáhne v úsměv, jak se oči zatřpytí štěstím a ruka se natáhne ve vzrušujícím očekávání kupředu. Vše je najednou tak krásné, všichni kolem se usmívají, atmosféra je celkově příjemná.

Zoukie zůstává klidný i v náročných situacích a plně důvěřuje svému vodiči, i když se stane něco neočekávaného.
V kontaktních terapiích jsme v začátcích a momentálně se připravujeme na zkoušky pod záštitou hiporehabilitační společnosti zakončené certifikátem.
Velkou inspirací nám je organizace Gentle Carousel Therapy z Floridy.
Velkou podporou neziskovka Zmysel života, díky které toto všechno začalo.
Děkujeme!

V případě zájmu o terapie mě kontaktujte. Budeme vděční za možnost pomáhat dál.

Terapie probíhají převážně v interiéru, ale pokud je možnost zahrádky nebo venkovního plácku, rádi toho využijeme. Délku terapie si určuje Zoukáček sám, dáváme mu v průběhu několik přestávek. Záleží hodně na podmínkách.
Je třeba brát v potaz, že se nejedná jen o hlazení a hýčkání koníčka, ale o předávání energií, projevení emocí, přizpůsobení zvířete hendikepovanému člověku a celkové udržení zdravé psychiky. Nechceme, aby u našeho koníka nastalo "vyhoření", které u zvířat zabývajících se terapií může nastat. Proto se snažíme pro Zoukáčka vytvořit co nejlepší podmínky a zároveň mu všeobecně zajistit spokojený život- kvalitní krmení, koňští přátelé, pohodlné zázemí, pestrý denní program, pravidelný všestranný výcvik atd.
Cena terapie na optání/domluvě, cestovné 12,-/km.

V magazíně InZlín vyšel 4/2017 o terapiích s námi rozhovor:
(pro zvětšení klikněte na fotku)


-------------------------------------------------------------
"Kontaktní terapie s poníkem Zoukiem byla pro naše klienty velkým zážitkem. Představte si, že jste imobilní senior, částečně dezorientovaný, případně se sluchovým či zrakovým handicapem. Nemáte mnoho možností k prožívání nových věcí, nebo nemáte možnost zažívat věci, které jste ve svém minulém životě tak milovali. Přesně takovou příležitostí byla terapie se Zoukáčkem. Pro některé to bylo vůbec poprvé, kdy přišli do kontaktu s koněm takhle zblízka. Pro některé to bylo úžasným připomenutím doby, kdy sami na koni jezdili či je chovali doma. Zoukie je velmi empatické zvíře, dokáže vycítit, co daný člověk zrovna od něj potřebuje. Úžasným zážitkem pro mě bylo, když dal čumáček do rukou paní, která je téměř slepá, a dýchal jí do nich… Nebo když dokázal rozesmát na celé kolo paní, která koně kdysi měla doma a velmi je miluje. Ohlasy byly velké, klienti rádi prohlíží fotografie z terapie, ptají se na Zoukieho a velkou radost působí také, když jim pustím video se Zoukáčkem. Tato terapie má velký přesah, rozhodně není a nebude jen tak zapomenuta a už se těšíme na další!"

Adéla Vitteková z Domova pro seniory Luhačovice

--------------------------------------------------------------


videoukázka z terapie v Alzheimer centru Zlín

Zoukáček dětem- Lukáškovi


Další foto z terapií:


TOPlist